Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez prawie dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że stanowić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w charakteru wywołania u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych z siebie źródłach. Propozycja jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić trzymają się krajowi konsultanci w możliwościach rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Owoców Biobójczych.

– Dochodzimy do sytuacje bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z polskich konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w stylu „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina toż bardzo modny lek stosowany przy cukrzycy typu II i przepuszczany przez znaczną liczbę pacjentów. Z wielu lat powtarza się o tej substancji jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków potrafi żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Szacuje się, że w Polsce kupuje ją zazwyczaj ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najkorzystniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale same często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Z paru lat leki z ostatnią substancją czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto ponieważ jej silne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich wiedzy wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji dodatkowo w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi mocno niekorzystny dla wątroby. Ma także działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z polskich źródeł wskazuje, że ilości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to wypowiada w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się jednak za mało lat okazać, że młodzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co znacznie

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że moment na oficjalne komentarze będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba wyjść do potrzeby poważnie, zarazem a nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak już do bliskiego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od podanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co znacznie. Możliwe jest przestawianie pacjentów na nowe leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, lecz są z zasady mniej wygodne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z serii zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje tylko w teorii. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w toku, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od leczenia z dnia na dobę. Poprawienie ich na różne materiały lecznicze potrafi żyć przełomowe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektorze europejskiego – co jest jak najbardziej prawdopodobne – potrafi żyć problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina płaci się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *