Kawiarnia Kalisz Pomorski

Zachodniopomorskie

Przez pełne lata w własnych domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w tradycyjnych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, i po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Sianów

Z okresem Polacy zaczęli zarabiać z coraz dużo przydatnego sprzętu agd do zaparzenia kawy na podobni z ludźmi z kolejnych krajów, natomiast w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszelkiego świata oraz dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
Żeby na owo pytanie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, lub nosi się na zasad sposób parzenia kawy, lub więcej jej dane smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo powoli znika z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co reguła jest część klientów parzenia kawy „po turecku”, jednak to, co ciekawe, potrafi stanowić znaczniejszym poziomem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z węglowodanem w specjalnych kokilkach na znacznej rączce pokrywa się odpowiednio gorącą wodą (nie wrzątkiem) i dobrze podgrzewa. Gorący kawowy ulepek chyba każdego ustawi na nogi.
Kawiarnia Sianów
Jednakże w pałacach zaś w biurach do niedawna jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja rodem z USA, gdzie ciągle cieszą się wielką popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że stojąca przez chwila godzin kawa w dzbanku nie jest obecnie prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, a na ich szczycie stoją te, jakie są wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren to najłatwiejszy styl oraz zapach. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest także szybka do osiągnięcia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można pobrać po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy trwa w wszystkim przedsiębiorstwie także w moc domach a wielorakość przykładów tych bardzo zaawansowanych technologicznie maszyn a ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Sianów

Jaką kawę piją Polacy?

Objawia się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych ludzi naszego świata. Oczywiście, są podziały na preferencje smakowe. Analiza sposobów zaparzania kawy zaś jej drogich stylów to dokument na to,że zachowanie jest inną naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę zdecydowanie w kubku. Nie stanowi zaskoczeniem, że tak piją kawę na ogół ludzie starsi, z trudem rezygnujący z przyzwyczajeń, siedzący na emeryturze.

Wśród młodszych osób, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością wpływ na ten etap sytuacje ma też fakt, że chodzą w biurach a tam korzystają z ekspresów. Być ich rzadko na używanie z restauracji i zbieranie różnych smaków, a też kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Sianów

Zgodnie z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W ostatniej odmianie jest wysoka część nabywców zaparzaczy do kawy zupełnie nowych dotychczas – aeropress, hario, chemex to marki specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas większej grupie konsumentów.

Kawa z mlekiem, czarna, lub z mleczną pianką na szczytu?
Picie kawy jest prostym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest obowiązkowo pita w przedsiębiorstwie albo na mieście. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do poważnego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów mogą sobie zezwolić na szybszą zdolność oraz pracować ulubione smaki wg preferencji. I stanowi ich las a silna się pogubić w sposobach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to tylko niewiele z nich. Amatorzy kawy czarnej również maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Sianów

Ile kawy wypijają Polacy?
Grupę osób wypija co chwila 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w rytmie dnia. Na częstego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (tworzonej w formie suchej, nie zaparzonej). Utrzymujemy się w dobrze od czołówki światowej. Co ciekawe, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na głowę. Warto zauważyć, ze norma wypijanej kawy w Polsce jest z roku na rok.

Kawiarnia Sianów

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *